نورپردازی موسسات بین المللی

نورپردازی موسسات بین المللی

مطمئنا در معرفی هویت یک کشور ، علاوه بر ساختمان های تاریخی ، ساختمان های ادارات دولتی و موسسات بزرگ بسیار تاثیرگذار هستند. چناچه می بینید بسیاری از بناهای باشکوه تاریخ همچون بنای تخت چمشید ، ساختمان دولتی بوده اند. هنگامی که یک مخاطب خارجی ، خصوصا یک مقام دولتی ،یک خبرنگار و یا یک گردشگر وارد شهرهای ما می شود کمتر پیش می آید که به یکی از ادارات دولتی و یا موسسات مهم مراجعه نکند. بنا های دولتی و موسسات بین المللی نماینده هویت یک کشور هستند ، لذا می بایست معماری و معماری نور خاص ،منحصر به فرد ،مناسب و متناسب داشته باشند. همان طور که گفته شد ،نکته بسیار مهم  که باید توجه کرد اهمیت و ارزش بین المللی آن ساختمان است. ما حق نداریم در طراحی نورپردازی چنین ساختمان هایی عناصر عظمت ، پایداری ، تاثیرگذاری و شکوه نورپردازی نما را نادیده بگیریم چرا که این بنا ها آبروی یک ملت هستند و نقص در طراحی نورپردازی آن ها باعث لطمه زدن به هویت بین المللی یک کشور می شود،بنابراین باید بیش تر از همه این موارد را مورد توجه قرار دهیم:
·   بهره گیری از المان های ساختمانی که نماینده شکوه معماری نمای آن ساختمان هستند.
·   استفاده از رنگ هایی که نمایش دهنده پایداری ، عظمت  و شکوه هستند و در تناسب با نوع کاربری و وظایف ساختمان نیز هستند.
·   تا می توانیم در طراحی نورپردازی ساختمان های اداری از حرکت های بیهوده برهیزیم
·   نیم نگاهی به کاربری ساختمان داشته باشیم و متناسب با آن طراحی ونورپردازی کنیم.
 

در زیر به بررسی این مواردمی پردازیم:

1- بهره گیری از المان های ساختمانی که نماینده شکوه معماری نمای ساختمان هستند :

در هر ساختمانی می توان مواردی را پیدا کرد که شما را در طراحی بهتر و باشکوه تر نورپردازی نمای آن ساختمان کمک کنند، مواردی همچون :

·   ستون های بلند- ستون ها معرف ارتفاع هستند و نورپردازی خطوط عموی به افزایش شکوه نما کمک می کند.
 
·   طاق ها و سردرهای باشکوه - بسیاری از نما های دارای طاق ها و سردرهای باشکوهی هستند ، نورپرداز نیز می تواند از این المان ها در معماری نور خود بهره ببرد.
·   عناصر مدرن در ساختمان ها همچون آسانسورهای شیشه ای و شیشه - از این المان ها نیز می توان در طراحی نورپردازی ساختمان های مدرن به خوبی بهره برد.
 
·   نشان و علامت تجاری - یک علامت یا نشان تجاری که می توان متشکل از حروف برجسته ، المان های حجمی و امثالهم باشیم  که اگر به خوبی نورپردازی شود علاوه بر افزودن هویت به بنا می تواند به شکوه بنا بیافزاید.
·   برجستگی های نما- بسیاری از نما ها دارای برجستگی هایی هستند ، همانند گنبد ، برجک ها و مناره ها ، پیش آمدگی بنا ، بادبانی ها ، پرچم ها و ..که می توان آن ها را در جهت افزایش شکوه و عظمت بنا و هویت بخشیدن به آن نورپردازیکرد :
 
 

2- استفاده از رنگ های معرف شکوه و زیبایی ساختمان در طراحینورپردازی ساحتمان های اداری و موسسات بین المللی :

همان طور که در مباحث روانشانسی رنگ نور نیز گفته شده است ، برخی از رنگ ها باعث افزایش شکوه نورپردازییک نما می شوند ، به عنوان مثال رنگ سفید گرم اگر با قدرت در نورپردازی نما مورد استفاده قرار گیرد ،ابهتی خاص به ساختمان می دهد.رنگ سفید گرم طیف نور مستقیم خورشید و یک نور گرم است و لذا حس عظمت و قدرت را منتقل می کند.رنگ سفید نیز اگر به خوب مورد استفاده  قرار بگیرد می تواند مفهوم مشابهی را منتقل کند.رنک های گرم نیز می توانند در برخی موارد در ترکیب با رنگ های طیف سفید بیان کننده شکوه و عظمت باشند.
استفاده از رنگ های سرد به خودی خود حس شکوه را منتقل نمی کند ، لیکن در تضاد با رنگ های گرم می توانند آن ها را تقویت کنند.
البته باید توجه کرد که گاهی اوقات بسته به کاربری و رنگ سازمانی ساختمان مورد نظر می بایست ایده ها را تغییر داد.مثلا چنانچه قصد داریم نورپردازی ساختمان مربوط به انجمن شاعران پارسی زبان را به عهده بگیریم، می بایست از طیف نیلی در کنار طیف سفید استفاده کنیم تا مخاطب حسی عرفانی نسبت به بنا پیدا کند.

3- تا می توانید در طراحی نورپردازی ساختمان های اداری از حرکت های بیهوده برهیزید

سعی کنید دچار تکلف نشوید،سعی نکنید برای مهم نشان دادن ساختمان زیاده روی کنید و هویت ساختمان را تخریب نکنید. با یک طراحی نورپردازی ساده می توان یک بنا را با شکوه کرد ، اما گاهی اوقات یک طراحی نورپردازی پیچیده باعث تخریب شکوه یک بنا می گردد.سعی نکنید صرفا از بهترین تکنولوژی نورپردازی بهره ببرید ، بلکه سعی کنید بهترین تکنیک ها را در کنار هم برای بهترین طرح نورپردازی به کار ببرید.

4-  قبل از اقدام به طراحینورپردازی نیم نگاهی به کاربری ساختمان داشته باشیم :

گاهی اوقات ممکن است موارد فوق الذکر برای یک کاربری خاص مناسب نباشند! مثلا شما قصد دارید یک ساختمان مربوط به کودکان را نورپردازی کنید ، اینجا می بایست به تنوع رنگ و جذابیت بنا بیشتر از ابهت آن اهمیت داد. یا مثلا اگر قصد دارید ساختمان انجمن حمایت از حیوانات را  نورپردازی کنید، باز هم باید طرحی متفاوت در ذهن داشته باشید.
 

بیشتر بدانید
چگونه با نورپردازی می توان فروشگاه ها را احیا کرد؟

چگونه با نورپردازی می توان فروشگاه ها را احیا کرد؟

با اثبات علمی تاثیر نور بر روان انسان، نورپردازی در مراکز خرید و رستوران ها اهمیت به سزایی پیدا کرده است. امروزه با توجه به شرایط مشتری ها و استراتژی ها ی فروش ، طراحی نورپردازی مراکز خرید و رستوران ها پیشرفت و تغییرانت بسیاری داشته است. با طراحی نورپردازی هدفمند در مراکز خرید و رستوران ها می توان قدرت، مدت زمان توقف مشتری در فروشگاه ها را افزایش و یا حتی سرعت غذا خوردن مشتریان در فست فود ها را تحت تاثیر قرار داد . بارزترین نمونه کاربرد این نوع نورپردازی را میتوان در فست فودهای زنجیره ای مشاهده کرد که با استفاده از نور سفید و  طراحی محیطی روشن مشتریان را در در فضای مناسب پر جنب و جوش قرار می دخند و پیام سریع بخور و بلند شو را به ضمیر ناخودآگاه مشتریان ارسال می کنند. 

بیشتر بدانید
تاثیر نورپردازی درمعماری شب

تاثیر نورپردازی درمعماری شب

اولی جنبه‌های مختلف عملکرد نور را به عنوان ابزار هادی اطلاعات بررسی می‌کند در حالی‌که دومی‌ ادراک انسان را به عنوان بستری جهت مدل‌سازی و حل مسائل طراحی نورپردازی مورد توجه قرار می‌دهد. بر اساس تجربیات علمی‌ به دست آمده از این گونه مطالعات و سایر بررسی‌های علمی‌ و اجرایی بیشماری که انجام گرفته است، نور پردازی حرفه ای در معماری، شهرسازی و طراحی شهری، جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.
نماد، نشانه، گره، جداره، ساختمان‌های ارزشمند، و … هر آنچه در طراحی شهری بر آن تاکید شده و پس از غروب آفتاب و با فرا رسیدن تاریکی، ممکن است در عملکرد آن اختلال به وجود آید، به کمک مدل‌سازی نورپردازی  کارایی خود را در طول شب نیز حفظ خواهد کرد.در شهرسازی نیز کاربرد نورپردازی در زمینه‌های مختلف از جمله شناساندن؛ لبه‌ها و مرز مناطق، نواحی، محلات و افزایش بار هویتی مراکز آنها، میراث طبیعی و رود دره‌ها، نورپردازی فضاهای شهری (نورپردازی پیاده‌راه‌ها،نورپردازی میادین، نورپردازی مراکز خرید و…)، بافت‌های کالبدی ارزشمند و … در هنگام شب ممکن است.

شرکت نورپردازی نماتکس ارائه دهنده کلیه خدمات نورپردازی مدرن نمای ساختمان-نورپردازی شهری-نورپردازی داخلی-نورپردازی تبلیغاتی

بیشتر بدانید
نورپردازی اتاق خواب مدرن

نورپردازی اتاق خواب مدرن


اتاق خواب یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های خانه است زیرا مکانی است که در آن به خواب می روید و باید آرامش داشته باشید. بنابراین دکوراسیون ، تزیینات و نور پردازی اتاق خواب، که بر روحیه شما تاثیر مستقیم دارد، بسیار حائز اهمیت است.

نور پردازی اتاق خواب یکی از عناصر مهم در نورپردازی داخلی است و باید طوری طراحی شود که نه تنها موجب آرامش بلکه مطابق میل و شخصیت شما نیز باشد. به علاوه دو جنبه تزیینی و کاربردی بودن آن را نیز باید در نظر بگیرید زیرا شما هم در این مکان به خواب می روید و هم تلویزیون تماشا می کنید، آرایش می کنید یا حتی کتاب می خوانید.


هر فضایی از خانه شما به تناسب فعالیت و هدف استفاده سبکی از نورپردازی را می پذیرد. نورپردازی یکی از عناصر مهم در دکوراسیون است و باید طوری طراحی شود که نه تنها موجب آرامش بلکه مطابق میل و شخصیت شما نیز باشد.
قبل از هرچیز در زمان طراحی نورپردازی دکوراسیون داخلی اتاق خوابتان باید دو جنبه تزیین و کاربرد را مد نظر داشته باشید.نکاتی که باید در این زمینه رعایت کنید باید هماهنگ با اندازه و فضای اتاق باشد. واضح است که متراژ اتاق در تعیین میزان مورد نیاز در منبع نوری حرف اول را می زند پس با انتخاب گوشه ها و تنظیم درست انعکاس برای افزایش جلوه حد تعادل را رعایت کنید.


برای نورپردازی اتاق خواب، ترکیبی از نورپردازی کلی و کاربردی، متناسب با سن، موقعیت، تحصیلات، کار و همچنین شیوه زندگی لازم است. به یاد داشته باشید بهترین نوع نورپردازی، نورپردازی انعطاف پذیر و قابل کنترل با استفاده از دیمر است. با این وسیله می توانید متناسب با شرایط و زمان های مختلف، میزان نور مورد نیاز خود را در اتاق به وجود آورید و حال و هوای مورد نیازتان را در فضا حاکم کنید. بیشتر طراحان حرفه ای در بخش نورپردازی سقف و دیوار انتخاب نور ملایم را برای شب توصیه می کنند این در حالی است که وجود نور قوی برای طول روز هم در بخش مهم ها قرار دارد. ما در اینجا تعدادی از ایده های زیبای نورپردازی اتاق خواب را برایتان آورده ایم تا مطابق میل و شرایط تان بهترین را انتخاب کنید
 
شرکت نورپردازی حرفه ای نماتکس ارائه دهنده کلیه خدمات نورپردازی نمای ساختمان-نورپردازی شهری-نورپردازی داخلی-نورپرازی تبلیغاتی

بیشتر بدانید
سيستم نور پردازي نقطه اي چیست؟

سيستم نور پردازي نقطه اي چیست؟

سيستم نور پردازي نقطه اي همانند آسمان پر ستاره اي مي باشد كه از ستاره هاي ريز و درشت تشكيل شده و محيطي منحصر به فرد براي شما ايجاد مي كند .

سيستم نور پردازي مترو لايت تشكيل شده از (LED) به قطرهاي مختلف كه قابل نصب و روي  تمام سقف هاي كاذب مي باشد. و داراي ساختار سازه هاي اختصاصي و مقاطع اجرايي مي باشد. سيستم فيبرهاي نوري نقطه اي به دليل محدوديت در طول كابلها، روشنايي كم نقطه هاي نوري، قيمت بالا اين روزها جايگاه خود را به نقطه هاي نوري (LED) داده است.

سيستم نور پردازي نقطه اي چیست؟

 سیستم نور پردازی LED به دلیل  مصرف کم و طول عمر بالا و افکت نوری بی نظیر خود مناسب جهت نصب در دیوارها و فضای داخلی و سقفهای کاذب می باشد. این سیستم دارای مصرف برق بسیار کم (11 الی 4 وات) است و همچنین در 6 رنگ نور ( سفید آفتابی و مهتابی، قرمز، آبی ، سبز، زرد ) قابل سفارش می باشد.
يكي از روش هاي نورپردازي مدرن استفاده از فيبرنوري است كه مي توان از مزايايي چون مصرف پايين ،قابليت پخش وعمق دهي نور واجراي طرح هاي آسمان پرستاره شب ونورهاي كهكشاني، ايجاد نقاط نوراني روي پاركت وحتي سنگ ،قابليت اجرا در مكان هايي مرطوب از قبيل استخر واستفاده در ساخت لوستر هاي متنوع و......را نام برد.
مزاياي نورپردازي با فيبرنوري : مصرف برق بين 100تا 150 وات قابليت پخش نور وعمق دهي نقش ستاره اي وكهكشاني طول عمر بالا طراحي انعطاف پذير بدون حرارت وتنها گرما از خروجي چراغ ها بي خطر وامن از لحاظ الكتريسيته نور را انتقال ميدهد.
 

سيستم نور پردازي نقطه اي چیست؟

 

شرکت نورپردازی نماتکس ارائه دهنده کلیه خدمات نورپردازی مدرن نمای ساختمان-نورپردازی داخلی-نورپردازی شهری-نورپردازی تبلیغاتی


بیشتر بدانید
آموزش نور پردازی در فضای داخلی

آموزش نور پردازی در فضای داخلی

هنگامی که می‌خواهیم کاربرد محوطه کوچکی مثل سطح یک میز یا پیشخوان را مطلوب کنیم، نور پردازی تاکیدی بر روی میز باید در محدوده پیرامون ان نگاه داشته شود. نورهای رو به پائین را بر روی صندلی‌ها متمرکز نکنید، زیرا پرتوهای بالایی سایه‌های نامطلوبی بر روی صورت افراد می‌اندازد و گرمای حاصل از تابش آنها نیز ممکن است ناراحت‌کننده باشد.

 چلچراغ‌های آویزی می‌بایست به گونه‌ای تنظیم شوند که میز و اتاق هردو را روشن کنند. تعیین قطر نوردهی در حدود ۶۰ تا ۷۵ سانتی‌متر با فضاهای معمول تناسب دارد، اما قطر شاخه‌های لوستر نباید از پهنای میز بیشتر و ارتفاع آن تا روی سطح میز از ۳۰ سانتی‌متر کمتر باشد، زیرا در این صورت ممکن است افراد در هنگام برخاستن از پشت میز با منبع نور یا همان لوستر آویزی برخورد کنند.


بیشتر بدانید
نورپردازی در ساختمان

نورپردازی در ساختمان

 هنر طراحی نور پردازی نما، نمایش نور و مخفی نمودن منابع نوری می باشد. این امر بدون لحاظ طراحی نور در حین اجرای نما میسر نخواهد شد.
هدف از نورپردازی نشان دادن اهمیت مفاهیم و نوع نورپردازی در یک ساختمان می باشد. اگر ساختمانی را در دست اجرا دارید پیش از نورپردازی از خود بپرسید این ساختمان یا بنا قرار است چه چیزی را در ذهن بیننده تداعی نماید. جواب این سؤال، ما را از تکرار مسیرهای نورپردازی غلط تا حدود زیادی نجات می دهد.

بیشتر بدانید
اصول نورپردازی محوطه

اصول نورپردازی محوطه

نورپردازی در محوطه های مختلف به شکل موردی مشخص می گردد و یک نسخه کلی برای تمام محوطه ها نمی توان تجویز کرد. در نورپردازی محوطه می بایست به روشنایی معابر بکار رفته در محوطه ها توجه شود. از ایجاد مزاحمت نوری برای همسایگان مجاور محوطه ی مورد نظر پرهیز شود. به تعمیر و نگهداری چراغ ها و تجهیزات مرتبط با آن توجه خاص گردد. با توجه به کاربری محیط سطح نور لازم تامین گردد. چراغ ها و پایه ها با مبلمان استفاده شده در محوطه می بایست هماهنگ و مرتبط باشند. به ظاهر و شکل از نظر زیبایی اهمیت ویژه داده شود. مصرف انرژی الکتریکی به شکل بهینه باشد. به منظور برقراری امنیت، امکان شناسایی مقاصد افراد از روی چهره آنان از فاصله ی حداقل ۴ متری وجود داشته باشد. همچنین در نورپردازی محوطه، نورپردازی می بایست استاندارد و به گونه ای باشد تا موانع، پله ها و سراشیبی ها قابل رویت باشند. از دیگر موارد مهم در نورپردازی محوطه توجه به قابل رویت بودن علائم راهنما، تابلوها و جهت ها قابل شناسایی باشد.
نورپردازی محوطه جنبه ی دکوراتیو دارد و به منظور ایجاد تصاویر چشم نواز و جذب عابرین انجام می شود. در نورپردازی محوطه اشعه نورانی نباید مستقیماً بر چشم ناظران تابیده شود چون موجب خیرگی عابرین و آزار همسایگان می شود.
وجود نقاط تاریک ضروری می باشد زیرا جلوه ی اشیای روشن شده را دو چندان می کند، به منظور دیگر کنتراست مثبت در دیدن اشیا ایجاد می کند. از ایجاد سایه های عمیق اضافی روی سوژه ی نورپردازی شده می بایست پرهیز کرد. رنگ نور انتخابی با توجه به رنگ و ضریب انعکاس سوژه انتخاب شود. از منابع نوری با شاخص وضوح رنگ بالا استفاده کنیم. روشنایی محیط سوژه می بایست مورد توجه بیشتری قرار گیرد، زیرا هر چه سطح روشنایی محیط بیشتر باشد، روشنایی سطح سوژه باید بیشتر باشد. در سیستم نورپردازی محوطه، نصب تجهیزات و تنظیم منابع نوری کاملاً تخصصی است و از روش های مدون و کلاسیکی مانند نصب سیستم روشنایی تبعیت نمی کند. سعی شود در نورپردازی محوطه در فصول خنک و سرد، از رنگهای گرم و در فصول گرم از رنگ های خنک و سرد استفاده شود.

تا حد امکان منابع نوری بکار رفته در نورپردازی مخفی و دور از چشم کار گذاشته شوند

شرکت نورپردازی نماتکس مشاور طراح  ومجری نورپردازی حرفه ای
کلمات کلیدی:نورپردازی محوطه-نورپردازی-اصول نورپردازی محوطه-شرکت نورپردازی نماتکس

بیشتر بدانید
نورپردازی و آلودگی نوری

نورپردازی و آلودگی نوری

 

تعریف علمی آلودگی نوری: 
نورهای مصنوعی که در زمان یا مکان نامناسب از استاندارد خود خارج شده و با کیفیت نامطلوب محیط زیست و آسمان شب را آزاردهنده و آلوده می سازد.
با این تعریف حوزه آلودگی نوری از حیطه منجمان و ستاره شناسی بیرون رفته و در اصل هر کجا که شما به هر صورتی از نور بطور غیر استاندارد استفاده کنید تولید آلودگی نوری کرده اید. در نتیجه با این تفاسیر این تعریف شامل فضاهای داخلی نیز می گردد.
در حقیقت زمانی که از یک گنبد نورانی در بیرون شهرها به عنوان آلودگی نوری یاد می کنیم، مسبب آن را چراغ‌هایی می دانیم که در داخل شهر آن را تولید کرده اند. مسلم است که رفتارهای خارج از استاندارد با نور و چراغ و سرپوش، تولید آلودگی نوری کرده است. پس هر کجا رفتاری خارج از کیفیت مطلوب (استاندارد) با نور انجام پذیرد آلودگی نوری تولید شده است. بطور مثال زمانی که شما برای مطالعه از لامپ کم مصرف استفاده کرده باشید آلودگی نوری را برای خودتان تولید کرده اید. چرا که نور لامپ هالوژن است که مناسب مطالعه و سلامت بینایی انسان می باشد. پس زمانی که در وادی نجوم سخن از آلودگی نوری می کنیم باید حیطه خود را از نورپردازی فضای داخلی یا بیرونی روشن سازیم، زیرا نوع و ساختار نورپردازی این دو محیط بسیار با هم متفاوت می باشد. به این نکته نیز توجه داشته باشید که هیچگاه موضوع آلودگی نوری از حیطه نور مصنوعی خارج نمی شود چرا که در ابتدای تعریف آلودگی نوری، واژگان "نورهای مصنوعی ” قید شده است.


آلودگی نوری چه زمانی اتفاق می افتد:
آلودگی نوری زمانی رخ می دهد که بطور ناخواسته مناطقی که مورد نظر ما نیست توسط انرژی نورانی روشن شود به عنوان مثال اتلاف روز افزن انرژی روشنایی و نورپردازی نامناسب شهرها، مسیر نور لامپ در شهرها  و بزرگراهها  موجب می شود این نورها و اشعه ها به آسمان منعکس میشود و موجب اختلال تصاویر ماهواره ای برای اختر شناسان شده است. هر گونه منبع نور که باعث شود تا نور به سمت بالا (آسمان) جایی که واقعاً مورد نیاز ما نیست هدایت شود موجب آلودگی نوری می شود.
  منابعی از جمله:
 ـ منابع  نوری غیر ضروری ( منظور نوری که مفید ایجاد نشده است ونیازی به روشنایی آنها نیست)
 ـ منابع نوری با درخشندگی بیش از حد
 ـ طراحی نامناسب لامپهای شهری ( اغلب دیده میشود لامپهای شهری بدون سرپوش و یا سرپوش های نامناسب طراحی شده)
 ـ نور پردازی نامناسب ( ایجاد منابع نوری مختلف در ترکیبها و موقعیتهای نامناسب)
آلودگی نوری قابل کنترل است از طریق آموزش و راهکارهای قانونی. یکی از راههای جلوگیری آلودگی نوری استفاده از چراغهای سرپوش دار مجهز برای اینکه تا نور حاصله به سمت پایین متمرکز کند می باشد.
 
شرکت نورپردازی نماتکس با هدف جلب رضایت شما سروران گرامی با در نظرگرفتن اصول نورپردازی حرفه ای در کلیه پروژه های اجرایی خود گامی بلند در صنعت نورپردازی هوشمند برداشته است.امید است که بتواند نظرشما مشتریان را جلب نماید.
 
کلمات کلیدی:شرکت نورپردازی-آلودگی نوری
 
 

بیشتر بدانید
نورپردازی سازه  چادری

نورپردازی سازه چادری

 
تاریخچه سازه های کششی
این نوع فرم ساخت و ساز در اواخر قرن بیستم به طور درست درک شد و استفاده از آن گسترش پیدا کرد. سازه های کششی دیرزمانی است که در چادر ها و توسط طناب مهاردر پارچه آن پیش تنیدگی ایجاد و امکان تحمل بار ها را به آن می دهد استفاده می شود. مهندس روس ولادمیر شوخاف از اولین افرادی بود که محاسبات قابل استفاده ای را برای محاسبه تنش ها و تغییر شکل های سازه های کششی بسط داد.
آنتونی گائودی از این اصول به صورت عکس برای تولید سازه ای که خالصا در فشار باشددر کلیسای Colonia Guellاستفاده کرد.
او یک سازه ی معلق از کلیسا ایجاد کرد تا بتواند نیرو های فشاری را محاسبه و هندسه ستون ها و طاق ها را بدست بیاورد. این اصول بعدا بوسیله مهندس و معمار آلمانی فری اتو که از این ایده در ساخت نمایشگاه آلمان در Expo 67 مونترال الهام گرفته بود مورد بهره برداری قرار گرفت. اتو بعدا از این ایده برای سقف سازه ای ساختمان المپیک مونیخ برای مسابقات تابستانه 1972 بهره برد.
  
نورپردازی سازه چادری:
بدلیل قابلیت پخش نور در پارچه های سازه چادری ، نورپردازی در پروژه های اجرا شده در زیبایی و جلب توجه آنها بسیار موثر می باشد. سقف های پارچه ای کافی شاپ ها، غرفه های سازه پارچه ای و سایبان پارکینگ ها از جمله کاربرد های سازه چادری است که نورپردازیدر آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. راه های متفاوتی برای نورپردازی این پارچه ها وجود دارد که با توجه به کاربرد داخلی و یا خارجی سازه های کششی بهترین نوع نورپردازی انتخاب می گردد که در ادامه این مقاله به آن پرداخته شده است.

نورپردازی سازه  چادری

 


 
برای ارائه پیشنهاد جهت نورپردازی مناسب با چندین متخصص نور پرداز مشورت شد تا بهترین گزینه برای نورپردازی سازه چادری با توجه به کاربرد آنها مشخص گردد. گزینه های متفاوتی مانند نورپردازی مستقیم برای فضاهای داخلی گزینه مناسبی است در حالیکه برای سایبان های پارچه ای در فضای باز نورپردازی به سمت بالا پیشنهاد می گردد تا نور به خوبی روی سطح پارچه پخش گردد. در مواردی که کاربرد سازه چادری غرفه نمایشگاهی باشد، راه های بسیار متنوعی وجود خواهد داشت که برخی از آنها در ادامه بررسی شده است.
 
نور پردازی LED
LED یکی از شیوه های متداول در نورپردازی در سال های اخیر می باشد. LED ویژگی های منحصر به فردی از قبیل تغییر رنگ، نور زیاد و ایجاد حرارت محدود و کار کرد بسیار آسان دارد. این شیوه نور پردازی بیشتر برای کاربرد های فضای داخلی و یا نمایشگاه ها بر روی پارچه های سازه چادری کاربرد دارد. به دلیل کوچکی لامپ های LED مخفی کردن آنها در سایبان چادری بسیار ساده خواهد بود و زیبایی فرم چادری را تحت تاثیر قرار نمی دهد. بدلیل قابلیت تغیرر رنگ LED پارچه های بکار گرفته شده سفید رنگ خواهد بود تا ترکیب رنگ های ایجاد شده مناسب و چشم نواز باشد.
 
نور پردازی از پشت (Back-lighting)
ویژگی نورپردازی از پشت در سایبان های پارچه ای، مخفی بودن منبع نور در آنها می باشد. این نور پردازی در نمایشگاه ها کاربرد دارد. این شیوه نور پردازی در کنار معماری منحصر به فرد سازه کششی زیبایی خاصی به سازه خواهد بخشید. در این نوع نورپردازی می بایست توجه کرد تا منبع نورانی باعث ایجاد لکه نورانی در روی پارچه نگردد.
 
نور پردازی از جلو (Front lighting)
نور پردازی از جلو یکی از شیوه های بسیار عالی برای نورپردازی سایبان های  پارچه ای است. بدلیل قوس های قائم بر هم در سازه های کششی، زیبایی و تأثیر نور پردازی در آنها دو چندان می گردد. با نورپردازی مستقیم ، قوس ها و بیرون زدگی های سازه بیشتر به چشم آمده و سازه عظیم و مستحکم به نظر می رسد.شرکت نماتکس دربسیار از پروژه ها به عنوان مشاور ، طراح ومجری نورپردازی محوطه و سایت پروژه اقدام به طراحی و نورپردازی سازه های چادری و کششی نموده است. . امید است که با یاری شما سروران گرامی توانسته باشد جلوه هایی زیبا از نورپردازی حرفه ای را ارائه نماید.
 
کلمات کلیدی:شرکت نورپردازی نماتکس-نورپردازی سازه چادری-نورپردازی سازه کششی

بیشتر بدانید
قبلی بعدی
بالا