پنج روش نورپردازی که در لابی هتل می توانید استفاده کنید.

پنج روش نورپردازی که در لابی هتل می توانید استفاده کنید.

 

 
پنج روش نورپردازی که در لابی هتل می توانید استفاده کنید.
آیا شما تمایل دارید که لابی هتلتان را به روز کنید تا افراد از آمدن به آنجا لذت ببرند و در آنجا اقامت گزینند، آیا شما می خواهید مطمئن شوید که لابی هتل شما بهترین خواهد شد؟ ما می خواهیم 5 روش نورپردازی هتل را با شما درمیان بگذاریم تا شما بتوانید بیشترین استفاده را از آن داشته باشید.
1-   دقت کنید که نور ظریف به نظر برسد:
شما در تلاش هستید تا احساس خوبی را در دیگران به وجود آورید حتی قبل از اینکه افراد به اتاق خود بروند در لابی هتل با چراغ های ظریف احساس خوبیی داشته باشند. شما می توانید به راحتی مردم را تحت تاثیر قرار دهید و آنچه را که آنان نیاز دارند تا احساس راحتی در آنان به وجود بیاید را به آنان بدهید.
2-   اجازه دهید نورپردازی جو خانگی و دوستانه به وجود آورد:
حتی اگر نورپردازی ظریف باشد شما در تلاش هستید نورپردازی جو دوستانه به وجود آورد. تا لحظه ای که شخصی وارد شود احساس راحتی کند.
3-   پول خود را سرمایه گذاری کنید تا مطمئن شوید که نورپردازی شما موثر و کارآمد است:
افراد زیادی هستند که به لابی هتل می آیند و ترجیح می دهند در جایی باشند که انرژی کارآمد داشته باشد و این روش توجه کسانی که حافظان محیط زیستت هستند را جلب می کند. در واقع شما پول زیادی را صرفه جویی خواهید کرد و این یک موقعیت برد- برد است برای تمام کسانی که در لابی هتل هستند و از لابی استفاده می کنند.
4-   از لامپ های فلورسنت استفاده نکنید:
بسیاری از مردم با دیدن لامپ های فلورسنت به یاد مکان های سرد، مدرسه و محل کار می افتند و به این ترتیب شما مردم را دور می کنید.
5-   اطمینان یابید که نورپردازی شما منحصر به فرد است:
شما می توانید  انواع مختلف سبک های نورپردازی را بیابید و تلاش کنید توجه تمام کسانی که به لابی هتل می آیند جلب کنید.

بیشتر بدانید
استفاده از نورپردازی در فضای باز برای ایجاد یک واحد شهری

استفاده از نورپردازی در فضای باز برای ایجاد یک واحد شهری

 
موضوع فضای سبز شهری همواره از بحث های جذاب است. بسیار لذت بخش است که ما به کوچکترین فضای خصوصی در محیط باز دسترسی پیدا کنیم و این فضا در شهر شلوغ ما می تواند، به مکانی برای آرامش و صلح تبدیل شود.
 
 

 
 
سه عامل اساسی:
زمانی که یک واحد شهری به وجود می آید در بیشتر مواقع یک سوال بدون جواب وجود دارد و آن این است که چگونه آن جا را روشن کنیم . در مورد نورپردازی در فضای باز به ویژه فضاهای کوچکتر شهری سه قانون اصلی وجود دارد.
·        تمرکز بر صمیمیت و نور محیط
·        ایجاد نقطه کانونی
·        ساده نگهداشتن فضا
 

 
1-تمرکز بر صمیمیت و نور محیط
این موضوع برای ما یک مساله مهم در فضای باغ شهری است. شهروندان معمولا در فضای باز کوچک چند منظوره هستند. شما ممکن است در آخر هفته میزبان باشید و یا شب بعد بی حوصله در کنار آتش، کتاب بخوانید.
برخلاف فضاهای داخلی که می توانیم تعادل را بین نور، محیط تزیین شده و صدا برقرار کرد، وظیفه کلی روشنایی در فضای باز این است که ما بتوانیم حس مهمان نوازی و خوشامدگویی همراه با تابش نور متمرکز ایجاد کنیم.
برای رسیدن به این هدف می توانیم با توجه به سبک معماری (سنتی، مدرن) و محل نصب (داخلی، خارجی) قطعه مورد نظر را انتخاب و استفاده نماییم.
 
 
 
2-  ایجاد نقطه کانونی
ایجاد نقاط کانونی کلید روشنایی در فضای باز عالی است و  تصویر الهام بخش ما در این مورد آتش است. در تاریکی یک جنگل، آتش می تواند درخشان، مرکز خوشامدگویی و جذاب باشد. مهم این است که شما در شب نباید در تلاش برای روشن کردن تمامی باز خود باشید و اجازه دهید بعضی از گوشه ها تاریک باشند. بنابراین تصمیم بگیرید که نقاط کانونی شما چه مکان هایی هستند و قطعاتی انتخاب کنید  که می توانید این نقطه کانونی را درخشان کند.

 
3-    ساده نگهداشتن فضا
نور پردازی یک حیاط بزرگ یا یک مسیر طولانی مجموعه ای  از چالش های منحصر به فرد را ارائه می دهد. لوازم نور پردازی بی شماری مربوط به معماری جهت روشن کرد و نشان دادن راه­ها و ورودی ها وجود دارد، و استفاده از اکثر آن ها برای روشنایی باغ شهری غیر ضرری است. تمرکز بر روی یک نقطه دنج برای صرف یک فنجان قهوه یا فضایی برای خواندن یک کتاب یا یک روشنایی خاص به برجسته کردن واحدهای زیبای شهری کمک خواهد کرد.
 

بیشتر بدانید
تشدید احساسات انسان با نور غیر یکنواخت

تشدید احساسات انسان با نور غیر یکنواخت

        ما در زندگی مدرن، عصر و شب هنگام از نورهای یکنواخت الکتریکی استفاده میکنیم که خواندن کتاب، نوشتن نامه و کارکردن را مانند زمان روز میسر میکنند. حال آنکه در مقابل، ما در تاریخمان، زمان بسیار طولانی بیش از یک میلیون سال، برای نورپردازی محیط از بسیاری انواع نورهای غیر یکنواخت شعله ای مانند آتش، مشعل، منقل، شمع و فانوس استفاده می کرده ایم و به آنها عادت داشته ایم. به عبارت دیگر (( نور نارنجی)) و ((نوسان روشنایی))، زمانی بسیار طولانی به نوعی نماد روشنایی شب بوده اند. در واقع بسیاری از مردم وقتی به فضایی آرام نیاز دارند، در خانه هایشان به جای لامپ فلورسنت گرم و لامپهای حبابی برای نورپردازی استفاده می کنند. از وقتی که عصر و شب زمان استراحت و غرق شدن در تفکر بوده اند، ظاهرآ در رابطه با تفکر عمیق،روشنایی غیر یکنواخت عاملی بسیار موثر در برانگیختن عواطف و احساسات متعالی بوده است.

بیشتر بدانید
نورپردازی موسسات بین المللی

نورپردازی موسسات بین المللی

مطمئنا در معرفی هویت یک کشور ، علاوه بر ساختمان های تاریخی ، ساختمان های ادارات دولتی و موسسات بزرگ بسیار تاثیرگذار هستند. چناچه می بینید بسیاری از بناهای باشکوه تاریخ همچون بنای تخت چمشید ، ساختمان دولتی بوده اند. هنگامی که یک مخاطب خارجی ، خصوصا یک مقام دولتی ،یک خبرنگار و یا یک گردشگر وارد شهرهای ما می شود کمتر پیش می آید که به یکی از ادارات دولتی و یا موسسات مهم مراجعه نکند. بنا های دولتی و موسسات بین المللی نماینده هویت یک کشور هستند ، لذا می بایست معماری و معماری نور خاص ،منحصر به فرد ،مناسب و متناسب داشته باشند. همان طور که گفته شد ،نکته بسیار مهم  که باید توجه کرد اهمیت و ارزش بین المللی آن ساختمان است. ما حق نداریم در طراحی نورپردازی چنین ساختمان هایی عناصر عظمت ، پایداری ، تاثیرگذاری و شکوه نورپردازی نما را نادیده بگیریم چرا که این بنا ها آبروی یک ملت هستند و نقص در طراحی نورپردازی آن ها باعث لطمه زدن به هویت بین المللی یک کشور می شود،بنابراین باید بیش تر از همه این موارد را مورد توجه قرار دهیم:


بیشتر بدانید
چگونه با نورپردازی می توان فروشگاه ها را احیا کرد؟

چگونه با نورپردازی می توان فروشگاه ها را احیا کرد؟

با اثبات علمی تاثیر نور بر روان انسان، نورپردازی در مراکز خرید و رستوران ها اهمیت به سزایی پیدا کرده است. امروزه با توجه به شرایط مشتری ها و استراتژی ها ی فروش ، طراحی نورپردازی مراکز خرید و رستوران ها پیشرفت و تغییرانت بسیاری داشته است. با طراحی نورپردازی هدفمند در مراکز خرید و رستوران ها می توان قدرت، مدت زمان توقف مشتری در فروشگاه ها را افزایش و یا حتی سرعت غذا خوردن مشتریان در فست فود ها را تحت تاثیر قرار داد . بارزترین نمونه کاربرد این نوع نورپردازی را میتوان در فست فودهای زنجیره ای مشاهده کرد که با استفاده از نور سفید و  طراحی محیطی روشن مشتریان را در در فضای مناسب پر جنب و جوش قرار می دخند و پیام سریع بخور و بلند شو را به ضمیر ناخودآگاه مشتریان ارسال می کنند. 

بیشتر بدانید
تاثیر نورپردازی درمعماری شب

تاثیر نورپردازی درمعماری شب

اولی جنبه‌های مختلف عملکرد نور را به عنوان ابزار هادی اطلاعات بررسی می‌کند در حالی‌که دومی‌ ادراک انسان را به عنوان بستری جهت مدل‌سازی و حل مسائل طراحی نورپردازی مورد توجه قرار می‌دهد. بر اساس تجربیات علمی‌ به دست آمده از این گونه مطالعات و سایر بررسی‌های علمی‌ و اجرایی بیشماری که انجام گرفته است، نور پردازی حرفه ای در معماری، شهرسازی و طراحی شهری، جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.
نماد، نشانه، گره، جداره، ساختمان‌های ارزشمند، و … هر آنچه در طراحی شهری بر آن تاکید شده و پس از غروب آفتاب و با فرا رسیدن تاریکی، ممکن است در عملکرد آن اختلال به وجود آید، به کمک مدل‌سازی نورپردازی  کارایی خود را در طول شب نیز حفظ خواهد کرد.در شهرسازی نیز کاربرد نورپردازی در زمینه‌های مختلف از جمله شناساندن؛ لبه‌ها و مرز مناطق، نواحی، محلات و افزایش بار هویتی مراکز آنها، میراث طبیعی و رود دره‌ها، نورپردازی فضاهای شهری (نورپردازی پیاده‌راه‌ها،نورپردازی میادین، نورپردازی مراکز خرید و…)، بافت‌های کالبدی ارزشمند و … در هنگام شب ممکن است.


بیشتر بدانید
نورپردازی اتاق خواب مدرن

نورپردازی اتاق خواب مدرن


اتاق خواب یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های خانه است زیرا مکانی است که در آن به خواب می روید و باید آرامش داشته باشید. بنابراین دکوراسیون ، تزیینات و نور پردازی اتاق خواب، که بر روحیه شما تاثیر مستقیم دارد، بسیار حائز اهمیت است.
نورپردازی اتاق خواب یکی از عناصر مهم در نورپردازی داخلی است و باید طوری طراحی شود که نه تنها موجب آرامش بلکه مطابق میل و شخصیت شما نیز باشد. به علاوه دو جنبه تزیینی و کاربردی بودن آن را نیز باید در نظر بگیرید زیرا شما هم در این مکان به خواب می روید و هم تلویزیون تماشا می کنید، آرایش می کنید یا حتی کتاب می خوانید.


بیشتر بدانید
سيستم نور پردازي نقطه اي چیست؟

سيستم نور پردازي نقطه اي چیست؟

سيستم نور پردازي نقطه اي همانند آسمان پر ستاره اي مي باشد كه از ستاره هاي ريز و درشت تشكيل شده و محيطي منحصر به فرد براي شما ايجاد مي كند .
سيستم نور پردازي مترو لايت تشكيل شده از (LED) به قطرهاي مختلف كه قابل نصب و روي  تمام سقف هاي كاذب مي باشد. و داراي ساختار سازه هاي اختصاصي و مقاطع اجرايي مي باشد. سيستم فيبرهاي نوري نقطه اي به دليل محدوديت در طول كابلها، روشنايي كم نقطه هاي نوري، قيمت بالا اين روزها جايگاه خود را به نقطه هاي نوري (LED) داده است.
بیشتر بدانید
آموزش نور پردازی در فضای داخلی

آموزش نور پردازی در فضای داخلی

هنگامی که می‌خواهیم کاربرد محوطه کوچکی مثل سطح یک میز یا پیشخوان را مطلوب کنیم، نور پردازی تاکیدی بر روی میز باید در محدوده پیرامون ان نگاه داشته شود. نورهای رو به پائین را بر روی صندلی‌ها متمرکز نکنید، زیرا پرتوهای بالایی سایه‌های نامطلوبی بر روی صورت افراد می‌اندازد و گرمای حاصل از تابش آنها نیز ممکن است ناراحت‌کننده باشد.

 چلچراغ‌های آویزی می‌بایست به گونه‌ای تنظیم شوند که میز و اتاق هردو را روشن کنند. تعیین قطر نوردهی در حدود ۶۰ تا ۷۵ سانتی‌متر با فضاهای معمول تناسب دارد، اما قطر شاخه‌های لوستر نباید از پهنای میز بیشتر و ارتفاع آن تا روی سطح میز از ۳۰ سانتی‌متر کمتر باشد، زیرا در این صورت ممکن است افراد در هنگام برخاستن از پشت میز با منبع نور یا همان لوستر آویزی برخورد کنند.


بیشتر بدانید
نورپردازی در ساختمان

نورپردازی در ساختمان

 هنر طراحی نور پردازی نما، نمایش نور و مخفی نمودن منابع نوری می باشد. این امر بدون لحاظ طراحی نور در حین اجرای نما میسر نخواهد شد.
هدف از نورپردازی نشان دادن اهمیت مفاهیم و نوع نورپردازی در یک ساختمان می باشد. اگر ساختمانی را در دست اجرا دارید پیش از نورپردازی از خود بپرسید این ساختمان یا بنا قرار است چه چیزی را در ذهن بیننده تداعی نماید. جواب این سؤال، ما را از تکرار مسیرهای نورپردازی غلط تا حدود زیادی نجات می دهد.

بیشتر بدانید
قبلی بعدی
بالا