مشکلات پیش روی نورپردازی موقت چیست؟

مشکلات پیش روی نورپردازی موقت چیست؟

مشکلات پیش روی نورپردازی موقت چیست؟


مشکلات قبل از اجرا

۱ـ مشکلات مربوط به کانسپت و طرح: از عمده ترین مشکلات طراحی نورپردازی موقت عدم همخوانی ایده و کانسپت با موضوع مناسب است. این مشکل معمولا به دلیل استفاده از الگوهای خارجی که از طریق اینترنت قابل دسترس هستند، در کشور ما حادث می شود از جمله استفاده از اشکال ناهماهنگ با هویت ایرانی اسلامی کشور ماُ استفاده از رنگ های نامتعارف و ناهمخوان با مناسبت و ...


۲ـ عدم قابلیت اجرایی: گاهی برخی از طرح ها در مرحله عمل به نقطه ای می رسد که امکان اجرای دقیق یا موفق و کامل آن وجود ندارد. از جمله دلایل عدم قابلیت اجرا در طرح می توان به عدم تناسب با مناسبت خاص، نبود امکانات اجرایی مورد نیاز و تنگنای زمان اشاره کرد.


۳ـ طراحی ناصحیح: در فاز طراحی ممکن است در مواردی کم توجهی صورت گیرد که معضلات اصلی آن پس از اجرا بروز کند.


۴ـ خیرگی: اگر مقدار روشنایی یا تفاوت درخشندگی از حد مشخصی بیشتر شود، خیرگی چشم عارض می شود. خیرگی تحت تاثیر نوری درخشان یا تضادی که با ادراک بصری محیط تداخل و تزاحم داشته باشد پدید می آید. نورپردازی نباید موجب خیرگی و چشم زدگی شهروندان و رانندگان شود در غیر این صورت نه تنها محیطی سرزنده و زیبا به وجود نمی آید بلکه محیط غیرجذاب و نامطلوبی ایجاد می شود.


۵ـ مکان یابی ناصحیح تجهیزات نورپردازی موقت: جانمایی تجهیزات نورپردازی در مکان نامناسب است که مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد می کند. مواردی که در مکان یابی ها باید مورد توجه قرار گیرد شامل ارتفاع صحیح نصبُ مکان ایمنی قرارگیری تجهیزات.


۶ـ عدم توجه به میزان مصرف انرژی: از طریق استفاده از تجهیزات و فن آوری های نورپردازی نوین، منابع جدید نورپردازی و دستگاهای نورافکن که در آن ها نور کافی با کمترین میزان مصرف انرژی تولید شده و قابل کنترل با سیستم های هوشمند هستند، می توان مصرف انرژی را تا ۸۰ درصد کاهش داد.


مشکلات حین اجرا

۱ـ محدودیت زمان: اقدامات مناسبتی شهری در مدت خیلی کم و در وسعت بسیار زیاد باید اجرا شوند.


۲ـ تهیه انشعاب برق


۳ـ بسته شدن برخی مسیرها: برخی از مسیرها به دلیل استقرار بالابر جهت نصب تجهیزات نوری ممکن است به صورت موقت بسته شوند.


۴ـ خطرات جانی: امکان سقوط تجهیزات و خطر برق گرفتگی در صورت اجرای غیر استاندارد وجود دارد.


۵ـ کمبود امکانات اجرایی: عدم وجود امکانات مناسب برای نصب و راه اندازی تجهیزات نورپردازی موقت به طور مثال ارتفاع پایین مکان هایی که قابلیت نصب تجهیزات نورپردازی موقت را دارند.


مشکلات پس از اجرا

۱ـ عدم مدیریت صحیح در نگهداری از تجهیزات و المان های آذین بندی نوری


۲ـ آلودگی و اغتشاش بصری و منظر روز: آنچه که در مشاهده زیبایی های شبانه شهرها، در ساعات روز آزاردهنده و نازیبا می شود و منجر به آلودگی های بصری می گردد باید مورد توجه طراحان و متخصصان نورپردازی قرار گیرد.


۳ـ سرقت یا خرابکاری: همواره احتمال سرقت و یا تخریب عناصر مستقر در فضای در فضای شهری وجود دارد، بر این اساس پیشنهاد می شود حتی الامکان تجهیزات مربوطه از دسترس افراد به دور باشند.


۴ـ برخورد وسایل نقلیه با تجهیزات: احتمال برخورد وسایل نقلیه با تجهیزات نورپردازی در ارتفاع غیرمجاز منجر به آسیب دیدگی و یا تخریب آن ها می شود.


۵ـ عدم استحکام تجهیزات: عدم مقاوت و استحکام تجهیزات و المان های نورپردازی در برابر باد، طوفان و .... منجر به تخریب تجهیزات، شکسته شدن، سقوط و ... می شود.

۶ـ تعمیرات: تخریب شدن تجهیزات و تعمیر آن ها که بنا به دلایل مختلف از جمله کیفیت پایین، آسیب دیده اند، در شرایط سخت خود معضلی دیگر به شمار می آید.

 

بیشتر بدانید
روش های نورپردازی موقت نماها و جداره های فضاهای شهری

روش های نورپردازی موقت نماها و جداره های فضاهای شهری

 

 

روش های نورپردازی موقت نماها و جداره های فضاهای شهری

  

 

نورپردازی نما و جداره های فضاهای شهری از راه های مختلفی انجام می گیرد:

نورپردازی سطحی: یکی از روش های آذین بندی نوری در مناسبت ها نورپردازی سطوح نمای ساختمان است. در این روش نور از بخش های مختلف نما بالا، پایین و یا از فواصل مختلف روی نما تابیده می شود. باید در نظر داشت که ساختمان هایی قابلیت این نوع نورپردازی را دارند که فضای باز جهت دیده شده برای مردم داشته باشند.


 

بیشتر بدانید
مفهوم نورپردازی موقت و اهمیت و ضرورت

مفهوم نورپردازی موقت و اهمیت و ضرورت


     نورپردازی شهری ابعاد و حوزه ­های متنوع و وسیعی دارد، یکی از این حوزه ­ها، نورپردازی موقت است. این نوع نورپردازی، برای رویدادهای خاص، مناسبت­ها و جشن­ها مورد استفاده قرار می­گیرد که هدف اصلی آن ایجاد یک فضای منحصر به فرد و به یادماندنی در هنگام شب است.

     تأکید بر موقتی بودن چراغانی­ ها به این دلیل است که رها کردن ابزار و تجهیزات این امر، برای مدت طولانی و بلا استفاده ماندن روی نماها یا نقاط دیگر در سطح شهر که معمولاً به صورتی فرسوده و آلوده در روز قابل روئت هستند، در منظر روزانه شهر اغتشاش بصری ایجاد می­کند. این مورد در طولانی مدت منجر به تخریب و یا فرسوده شدن تجهیزات نورپردازی موقت شده که باعث غیرقابل استفاده شدن آن­ها می­شود.


 

بیشتر بدانید
پنج روش نورپردازی که در لابی هتل می توانید استفاده کنید.

پنج روش نورپردازی که در لابی هتل می توانید استفاده کنید.

 

 
پنج روش نورپردازی که در لابی هتل می توانید استفاده کنید.
آیا شما تمایل دارید که لابی هتلتان را به روز کنید تا افراد از آمدن به آنجا لذت ببرند و در آنجا اقامت گزینند، آیا شما می خواهید مطمئن شوید که لابی هتل شما بهترین خواهد شد؟ ما می خواهیم 5 روش نورپردازی هتل را با شما درمیان بگذاریم تا شما بتوانید بیشترین استفاده را از آن داشته باشید.
1-   دقت کنید که نور ظریف به نظر برسد:
شما در تلاش هستید تا احساس خوبی را در دیگران به وجود آورید حتی قبل از اینکه افراد به اتاق خود بروند در لابی هتل با چراغ های ظریف احساس خوبیی داشته باشند. شما می توانید به راحتی مردم را تحت تاثیر قرار دهید و آنچه را که آنان نیاز دارند تا احساس راحتی در آنان به وجود بیاید را به آنان بدهید.
2-   اجازه دهید نورپردازی جو خانگی و دوستانه به وجود آورد:
حتی اگر نورپردازی ظریف باشد شما در تلاش هستید نورپردازی جو دوستانه به وجود آورد. تا لحظه ای که شخصی وارد شود احساس راحتی کند.
3-   پول خود را سرمایه گذاری کنید تا مطمئن شوید که نورپردازی شما موثر و کارآمد است:
افراد زیادی هستند که به لابی هتل می آیند و ترجیح می دهند در جایی باشند که انرژی کارآمد داشته باشد و این روش توجه کسانی که حافظان محیط زیستت هستند را جلب می کند. در واقع شما پول زیادی را صرفه جویی خواهید کرد و این یک موقعیت برد- برد است برای تمام کسانی که در لابی هتل هستند و از لابی استفاده می کنند.
4-   از لامپ های فلورسنت استفاده نکنید:
بسیاری از مردم با دیدن لامپ های فلورسنت به یاد مکان های سرد، مدرسه و محل کار می افتند و به این ترتیب شما مردم را دور می کنید.
5-   اطمینان یابید که نورپردازی شما منحصر به فرد است:
شما می توانید  انواع مختلف سبک های نورپردازی را بیابید و تلاش کنید توجه تمام کسانی که به لابی هتل می آیند جلب کنید.

بیشتر بدانید
استفاده از نورپردازی در فضای باز برای ایجاد یک واحد شهری

استفاده از نورپردازی در فضای باز برای ایجاد یک واحد شهری

 
موضوع فضای سبز شهری همواره از بحث های جذاب است. بسیار لذت بخش است که ما به کوچکترین فضای خصوصی در محیط باز دسترسی پیدا کنیم و این فضا در شهر شلوغ ما می تواند، به مکانی برای آرامش و صلح تبدیل شود.
 
 

 
 
سه عامل اساسی:
زمانی که یک واحد شهری به وجود می آید در بیشتر مواقع یک سوال بدون جواب وجود دارد و آن این است که چگونه آن جا را روشن کنیم . در مورد نورپردازی در فضای باز به ویژه فضاهای کوچکتر شهری سه قانون اصلی وجود دارد.
·        تمرکز بر صمیمیت و نور محیط
·        ایجاد نقطه کانونی
·        ساده نگهداشتن فضا
 

بیشتر بدانید
تشدید احساسات انسان با نور غیر یکنواخت

تشدید احساسات انسان با نور غیر یکنواخت

        ما در زندگی مدرن، عصر و شب هنگام از نورهای یکنواخت الکتریکی استفاده میکنیم که خواندن کتاب، نوشتن نامه و کارکردن را مانند زمان روز میسر میکنند. حال آنکه در مقابل، ما در تاریخمان، زمان بسیار طولانی بیش از یک میلیون سال، برای نورپردازی محیط از بسیاری انواع نورهای غیر یکنواخت شعله ای مانند آتش، مشعل، منقل، شمع و فانوس استفاده می کرده ایم و به آنها عادت داشته ایم. به عبارت دیگر (( نور نارنجی)) و ((نوسان روشنایی))، زمانی بسیار طولانی به نوعی نماد روشنایی شب بوده اند. در واقع بسیاری از مردم وقتی به فضایی آرام نیاز دارند، در خانه هایشان به جای لامپ فلورسنت گرم و لامپهای حبابی برای نورپردازی استفاده می کنند. از وقتی که عصر و شب زمان استراحت و غرق شدن در تفکر بوده اند، ظاهرآ در رابطه با تفکر عمیق،روشنایی غیر یکنواخت عاملی بسیار موثر در برانگیختن عواطف و احساسات متعالی بوده است.

بیشتر بدانید
نورپردازی موسسات بین المللی

نورپردازی موسسات بین المللی

مطمئنا در معرفی هویت یک کشور ، علاوه بر ساختمان های تاریخی ، ساختمان های ادارات دولتی و موسسات بزرگ بسیار تاثیرگذار هستند. چناچه می بینید بسیاری از بناهای باشکوه تاریخ همچون بنای تخت چمشید ، ساختمان دولتی بوده اند. هنگامی که یک مخاطب خارجی ، خصوصا یک مقام دولتی ،یک خبرنگار و یا یک گردشگر وارد شهرهای ما می شود کمتر پیش می آید که به یکی از ادارات دولتی و یا موسسات مهم مراجعه نکند. بنا های دولتی و موسسات بین المللی نماینده هویت یک کشور هستند ، لذا می بایست معماری و معماری نور خاص ،منحصر به فرد ،مناسب و متناسب داشته باشند. همان طور که گفته شد ،نکته بسیار مهم  که باید توجه کرد اهمیت و ارزش بین المللی آن ساختمان است. ما حق نداریم در طراحی نورپردازی چنین ساختمان هایی عناصر عظمت ، پایداری ، تاثیرگذاری و شکوه نورپردازی نما را نادیده بگیریم چرا که این بنا ها آبروی یک ملت هستند و نقص در طراحی نورپردازی آن ها باعث لطمه زدن به هویت بین المللی یک کشور می شود،بنابراین باید بیش تر از همه این موارد را مورد توجه قرار دهیم:


بیشتر بدانید
چگونه با نورپردازی می توان فروشگاه ها را احیا کرد؟

چگونه با نورپردازی می توان فروشگاه ها را احیا کرد؟

با اثبات علمی تاثیر نور بر روان انسان، نورپردازی در مراکز خرید و رستوران ها اهمیت به سزایی پیدا کرده است. امروزه با توجه به شرایط مشتری ها و استراتژی ها ی فروش ، طراحی نورپردازی مراکز خرید و رستوران ها پیشرفت و تغییرانت بسیاری داشته است. با طراحی نورپردازی هدفمند در مراکز خرید و رستوران ها می توان قدرت، مدت زمان توقف مشتری در فروشگاه ها را افزایش و یا حتی سرعت غذا خوردن مشتریان در فست فود ها را تحت تاثیر قرار داد . بارزترین نمونه کاربرد این نوع نورپردازی را میتوان در فست فودهای زنجیره ای مشاهده کرد که با استفاده از نور سفید و  طراحی محیطی روشن مشتریان را در در فضای مناسب پر جنب و جوش قرار می دخند و پیام سریع بخور و بلند شو را به ضمیر ناخودآگاه مشتریان ارسال می کنند. 

بیشتر بدانید
تاثیر نورپردازی درمعماری شب

تاثیر نورپردازی درمعماری شب

اولی جنبه‌های مختلف عملکرد نور را به عنوان ابزار هادی اطلاعات بررسی می‌کند در حالی‌که دومی‌ ادراک انسان را به عنوان بستری جهت مدل‌سازی و حل مسائل طراحی نورپردازی مورد توجه قرار می‌دهد. بر اساس تجربیات علمی‌ به دست آمده از این گونه مطالعات و سایر بررسی‌های علمی‌ و اجرایی بیشماری که انجام گرفته است، نور پردازی حرفه ای در معماری، شهرسازی و طراحی شهری، جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است.
نماد، نشانه، گره، جداره، ساختمان‌های ارزشمند، و … هر آنچه در طراحی شهری بر آن تاکید شده و پس از غروب آفتاب و با فرا رسیدن تاریکی، ممکن است در عملکرد آن اختلال به وجود آید، به کمک مدل‌سازی نورپردازی  کارایی خود را در طول شب نیز حفظ خواهد کرد.در شهرسازی نیز کاربرد نورپردازی در زمینه‌های مختلف از جمله شناساندن؛ لبه‌ها و مرز مناطق، نواحی، محلات و افزایش بار هویتی مراکز آنها، میراث طبیعی و رود دره‌ها، نورپردازی فضاهای شهری (نورپردازی پیاده‌راه‌ها،نورپردازی میادین، نورپردازی مراکز خرید و…)، بافت‌های کالبدی ارزشمند و … در هنگام شب ممکن است.


بیشتر بدانید
نورپردازی اتاق خواب مدرن

نورپردازی اتاق خواب مدرن


اتاق خواب یکی از مهمترین و اصلی ترین بخش های خانه است زیرا مکانی است که در آن به خواب می روید و باید آرامش داشته باشید. بنابراین دکوراسیون ، تزیینات و نور پردازی اتاق خواب، که بر روحیه شما تاثیر مستقیم دارد، بسیار حائز اهمیت است.
نورپردازی اتاق خواب یکی از عناصر مهم در نورپردازی داخلی است و باید طوری طراحی شود که نه تنها موجب آرامش بلکه مطابق میل و شخصیت شما نیز باشد. به علاوه دو جنبه تزیینی و کاربردی بودن آن را نیز باید در نظر بگیرید زیرا شما هم در این مکان به خواب می روید و هم تلویزیون تماشا می کنید، آرایش می کنید یا حتی کتاب می خوانید.


بیشتر بدانید
قبلی بعدی
بالا